PIC32MX340F128H-80I/PT Microcontrollers And Embedded Processors IC MCU FLASH Chip
KZ TECHNOLOGY (HONGKONG) LIMITED
Contact Now
Part Number : PIC32MX340F128H-80I/PT
Manufacturer : Microchip Technology
Description : IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64TQFP
Category : Embedded - Microcontrollers
Family : Embedded - Microcontrollers
Series : PIC® 32MX
Contact Now
PIC32MX340F128H-80I/PT Specifications
Part Status Active
Core Processor MIPS32® M4K™
Core Size 32-Bit
Speed 80MHz
Connectivity I²C, IrDA, LIN, PMP, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O 53
Program Memory Size 128KB (128K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3 V ~ 3.6 V
Data Converters A/D 16x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)